Napady padaczkowe
W zależności od tego, jaka struktura czynnościowo - anatomiczna mózgu bierze udział w danym napadzie, napady padaczkowe przyjmują różne formy. Wyróżniamy kilka podstawowych typów napadów, ale trzeba sobie zdawać sprawę, że napady padaczkowe bardzo często mają postać mieszaną.
- Napady pierwotnie uogólnione
- Napady częściowe
- Napady mikloniczne
- Napady kloniczne
- Napady toniczne
- Uogólnione napady toniczno - kloniczne
- Napady gromadne
Należy przy tym pamiętać, że jednorazowy napad drgawek z utratą przytomności nie stanowi dostatecznej podstawy do rozpoznania padaczki. Pojedyncze napady drgawek mogą pojawiać się w związku z innymi schorzeniami oraz zaburzeniami metabolicznymi. U dzieci z kolei mogą występować tak zwane drgawki gorączkowe, które najczęściej ustępują samoistnie. Nie należy również traktować jako napady padaczkowe drgawek występujących u noworodków. Przyczyną drgawek w tym wieku jest zmęczenie okołoporodowe, przemijające zaburzenia metaboliczne, a niekiedy również, predyspozycje rodzinne. Jeżeli jednak napady drgawek wykraczają poza okres noworodkowy i wczesnoniemowlęcy, wówczas trzeba już brać pod uwagę możliwość zakwalifikowania tych napadów jako padaczkowe.
Mogą Cię zainteresować również...
Depresja a choroby somatyczne - Istnieje ścisły związek pomiędzy chorobami somatycznymi (dotyczącymi ciała) a depresją. Zależność ta jest szczególnie widoczna w przypadku chorób układu krążenia, układu pokarmowego, chorób endokrynologicznych, alergicznych czy nowotworów.
Przyczyny depresji - Depresja uznawana jest za chorobę cywilizacyjną. Zatem zaburzenia depresyjne są konsekwencją rozwoju cywilizacyjnego, globalizacji, przyspieszenia społeczeństw w nadrabianiu zaległości ekonomiczno-kulturowych.
Przyczyny i objawy umożliwiające diagnozę zespołu Aspergera - Przyczyny zespołu Aspergera nie są do końca znane. Lekarze nie są zgodni, czy ma on podłoże genetyczne, niektórzy badacze wskazują na mechanizm somatyczny czy następstwa zatrucia metalami ciężkimi.
Dorośli z Aspergerem - W wielu przypadkach Zespół Aspergera diagnozuje się u dzieci w wieku szkolnym, ok. 8-10 roku życia, gdy leczenie jest już trudne. Często jednak zdarza się, że ludzie żyją z Aspergerem do wieku dorosłego i dowiadują się o nim bardzo późno – lub wcale.