Dieta ketogenna (ketogeniczna)

Jedną z alternatywnych metod leczenia padaczki, jest dieta ketogenna. Polega ona na takim układaniu posiłków w ciągu dnia, aby organizm wprowadzić w stan ketozy. W stanie tym, głównym paliwem dla mózgu jest nie glukoza, ale ciała ketonowe, co wynika z tego, że dieta jest bogata w tłuszcze a niezwykle uboga w węglowodany. W efekcie, u niektórych osób następuje obniżenie ilości i zmniejszenie siły napadów padaczkowych. Dieta ketogeniczna nie jest nowością –stosowana w leczeniu padaczki jest od 1921 roku, choć do tej pory zdania na jej temat są podzielone.

Dieta ketogenna nie pomaga wszystkim, ale jest jedna z możliwości - zwłaszcza przy lekoopornych odmianach padaczki. Minusem diety ketogennej jest konieczność dokładnego przygotowywania posiłków. Każdy składnik musi zostać odmierzony i zważony, a cała porcja zjedzona - inaczej dieta może nie zadziałać. Chory stale musi kontrolować to co je i nei ma w jego jadłospisie miejsca na dodatkowe przekąski czy fast –foody w ciągu dnia. Chory może jeść jedynie to, co przewiduje jego dieta. Dlatego też, dieta ketogenna, jest łączona z ogromnym rygorem, któremu poddawany jest chory. Pierwsze efekty skuteczności diety ketogenicznej widać po około 3 miesiącach jej stosowania. Jako że nie ma nigdy pewności czy zadziała przed wprowadzeniem diety, nie warto rezygnować z niej przed upływem półrocznego okresu. Proces adaptacji do diety i zmian w przewodnictwie mózgu może bowiem nieco potrwać.

Przy stosowaniu diety ketogenicznej trzeba też regularnie badać poziom ciał ketogennych (w moczu). Mózg może bowiem odżywiać się w 70% ciałami ketonowymi i konieczne jest kontrolowanie ich ilości.

Dieta ketogenna - skuteczność

Dieta ketogenna przez wielu lekarzy traktowana jest nieufnie - mimo wielu badań, które udowodniły, że w wielu przypadkach, dieta ketogenna może być i jest korzystna i rzeczywiście redukuje ilość napadów padaczkowych. Prawidłowo stosowana, może być również wykorzystywana w warunkach domowych.
Badania nad efektywnością diety ketogennej robiono kilkukrotnie. W ostatnich, opublikowanych w Pediatric Neurology, w których wzięło udział 54 dzieci, widoczną poprawę w zakresie zredukowania częstotliwości napadów zauważono u połowy pacjentów.

Dieta ketogenna u dzieci z padaczką

Czy dietę ketogenną można stosować u dzieci? Tak, choć jest to niezwykle trudne. Przede wszystkim, aby dieta ketogenna mogła działać, pacjent musi jeść dokładnie to co przewidziano w posiłku i w idealnych ilościach (co do grama). W przypadku dzieci, zmuszenie ich do zjedzenia posiłku w całości bywa trudne, a wszelkie odstępstwa od diety mogą wywołać napad. Dlatego, w przypadku wprowadzania diety ketogennej dla dzieci w warunkach domowych, warto przeprowadzić z dzieckiem psychoedukację na temat diety ketogennej.
Szczególnie trudne dla dzieci w przypadku stosowania diety ketogenicznej jest brak możliwości jedzenia ulubionych przez dzieci słodyczy czy produktów zawierających duże ilości węglowodanów.

Menu: Więcej o padaczce : Padacza alkoholowa | Padacza pourazowa | Zespół Westa | Elektrostymulacja padaczki | Pacemaker | Leki przeciwpadaczkowe w czasie ciąży | Dzieci z padaczką, konieczność psychologicznego wsparcia | Dieta ketogenna (ketogeniczna)

Mogą Cię zainteresować również...

01 Depresja a choroby somatyczne - Istnieje ścisły związek pomiędzy chorobami somatycznymi (dotyczącymi ciała) a depresją. Zależność ta jest szczególnie widoczna w przypadku chorób układu krążenia, układu pokarmowego, chorób endokrynologicznych, alergicznych czy nowotworów.

02 Przyczyny depresji - Depresja uznawana jest za chorobę cywilizacyjną. Zatem zaburzenia depresyjne są konsekwencją rozwoju cywilizacyjnego, globalizacji, przyspieszenia społeczeństw w nadrabianiu zaległości ekonomiczno-kulturowych.

03 Przyczyny i objawy umożliwiające diagnozę zespołu Aspergera - Przyczyny zespołu Aspergera nie są do końca znane. Lekarze nie są zgodni, czy ma on podłoże genetyczne, niektórzy badacze wskazują na mechanizm somatyczny czy następstwa zatrucia metalami ciężkimi.

04 Dorośli z Aspergerem - W wielu przypadkach Zespół Aspergera diagnozuje się u dzieci w wieku szkolnym, ok. 8-10 roku życia, gdy leczenie jest już trudne. Często jednak zdarza się, że ludzie żyją z Aspergerem do wieku dorosłego i dowiadują się o nim bardzo późno – lub wcale.