Elektrostymulacja padaczki
Jedną z metod eliminowania napadów padaczki stosowaną od kilku lat, jest elektrostymulacja. Skuteczna, zwłaszcza przy lekoopornych formach padaczki oraz u tych pacjentów, u których napady zdarzają się bardzo często.
Elektrostymulacja polega na podłączeniu do nerwu błędnego stymulatora, którego elektrody podłączane są do nerwu błędnego. Impuls wysłany do nerwu błędnego zapobiega napadowi. Samo urządzenie jest wielkości pudełka zapałek - umieszcza się je między pachą i obojczykiem. W chwili przed napadem, urządzenie wysyła impuls, który zapobiega napadowi. Dodatkowo chory może na ręce mieć bransoletę, za pomocą której, czując zbliżający się napad, może aktywować elektrostymulator.
Skuteczność metody
Elektrostymulator nie jest też w stanie wyeliminować wszystkich napadów, a jedynie ich część. Szacuje się że średnio udaje się powstrzymać około 60% napadów. Są też osoby, u których zastosowanie elektrostymulacji może dać całkowite ustąpienie objawów. Trzeba pamiętać, że elektrostymulator nie leczy - a jedynie powstrzymuje objawy. Nawet więc całkowite usunięcie napadów, nie jest równoznaczne z wyzdrowieniem. Wyczerpanie się baterii elektrostymulatora spowoduje nawrót napadów padaczkowych.
Wady elektrostymulacji
Przede wszystkim elektrostymulacja jest zabiegiem kosztownych. Samo urządzenie kosztuje 10 tyś $, a nie wystarcza na całe życie. Bateria urządzenia pozwala mu na działanie przez około 5-10 lat. Po tym czasie urządzenie wymaga wymiany. Czas przystosowania organizmu do elektrostymulatora jest różny i w początkowej fazie chory musi dbać o to, aby ręcznie dostrajać siłę impulsu do wymaganej przez jego nerw błędny mocy. Do tej pory na świecie przeprowadzono kilkadziesiąt tysięcy zabiegów wszczepienia elektrostymulatora.
Mogą Cię zainteresować również...
Depresja a choroby somatyczne - Istnieje ścisły związek pomiędzy chorobami somatycznymi (dotyczącymi ciała) a depresją. Zależność ta jest szczególnie widoczna w przypadku chorób układu krążenia, układu pokarmowego, chorób endokrynologicznych, alergicznych czy nowotworów.
Przyczyny depresji - Depresja uznawana jest za chorobę cywilizacyjną. Zatem zaburzenia depresyjne są konsekwencją rozwoju cywilizacyjnego, globalizacji, przyspieszenia społeczeństw w nadrabianiu zaległości ekonomiczno-kulturowych.
Przyczyny i objawy umożliwiające diagnozę zespołu Aspergera - Przyczyny zespołu Aspergera nie są do końca znane. Lekarze nie są zgodni, czy ma on podłoże genetyczne, niektórzy badacze wskazują na mechanizm somatyczny czy następstwa zatrucia metalami ciężkimi.
Dorośli z Aspergerem - W wielu przypadkach Zespół Aspergera diagnozuje się u dzieci w wieku szkolnym, ok. 8-10 roku życia, gdy leczenie jest już trudne. Często jednak zdarza się, że ludzie żyją z Aspergerem do wieku dorosłego i dowiadują się o nim bardzo późno – lub wcale.